Cybex Solution T i-Fix PLUS Bältesstol - Grå
Cybex Solution T i-Fix Plus är en modern och genomtänkt bältesstol som växer med barnet hela vägen upp till 12 års ålder och kombinerar hög säkerhet med smart komfort – perfekt för många års trygg bilåkning.
Testvinnare i ADAC 2023 – särskilt uppskattad för ventilation, sovkomfort och enkel justering.
Denna modell är uppföljaren till populära Solution Z och har uppdaterats med förbättrad ventilation, mjukare tyger och en smalare design tack vare infällbart sidokrockskydd.
Därför väljer många Cybex Solution T i-Fix
- Testvinnande bältesstol
- Passar barn 100–150 cm (ca 4–12 år)
- ISOFIX-fästen för stabil montering
- Patenterat lutbart huvudstöd – perfekt vid vila
- 12 höjdlägen med automatisk breddjustering
- Förbättrat sidokrockskydd (L.S.P.)
Växer med barnet – enkel enhandsjustering
Ryggstöd och nackstöd justeras smidigt med en hand genom att du drar upp huvudstödet. Samtidigt anpassas bredden automatiskt, så att barnet alltid sitter bekvämt – oavsett ålder och längd.
Stolen har 12 höjdlägen och gott om plats även för det större barnet.
Extra säker vid sidokollision
Solution T i-Fix är utrustad med ett förbättrat linjärt sidokollisionsskydd (L.S.P.) och en energiabsorberande stomme som leder bort krockkrafter från barnet.
Tillsammans minskar de belastningen vid en sidokollision med upp till 25 %.
Det patenterade, lutbara huvudstödet är en av stolens största fördelar. Det hjälper till att hålla barnets huvud i en säker position om barnet somnar – särskilt viktigt vid en eventuell sidokrock.
Bekväm även på långa resor
Plus-versionen har extra ventilerande och mjukare tyger som ger hög komfort året runt.
- Ventilation genom ryggstöd och sits
- Andningsbara material
- Fällbart ryggstöd för bättre passform mot bilsätet
- Tvättbart tyg i 30 grader
En bältesstol som fungerar lika bra under varma sommardagar som under längre bilresor.
ISOFIX – men kan även användas utan
De integrerade ISOFIX-fästena gör att stolen sitter stabilt förankrad i bilen. Det ger extra trygghet och gör installationen enkel.
Stolen kan även användas utan ISOFIX. Tänk då på att alltid bälta fast stolen när den inte används, så att den inte blir ett löst föremål i bilen.
Specifikationer
- Typ: Bältesstol / framåtvänd bilbarnstol
- Barnets längd: upp till 150 cm
- Barnets vikt: upp till 50 kg
- Ålder: ca 4–12 år
- Godkänd enligt: UN R129 (i-Size)
- ISOFIX: Ja (valfritt)
- Antal höjdlägen: 12
- Mått: 50,5 x 62,5 x 39 cm
- Vikt: 7,2 kg
- Klädsel: Avtagbar och tvättbar i 30 °C
För oss på Köpbarnvagn kommer säkerheten alltid först
Våra bilbarnstolar erbjuder maximal säkerhet då de genomgått extrema test, vilka säkerställer att barn skyddas vid en olycka.
Tänk på att enligt lagen måste alla barn som reser i bil använda en bilstol tills de är 12 år eller minst 135 cm långa, beroende på vilket som kommer först. För maximal säkerhet ska barnet sitta kvar bakåtvänt så länge som möjligt innan ni byter till en framåtvänd bältesstol.
Om du är osäker på om denna stol är lämplig för ditt barn, kontakta oss gärna eller läs vår bilstolsguide.

